Design District Helsinki uudistuu Aalto-yliopistoyhteistyöllä

Design District Helsinki tekee jo toisena vuonna peräkkäin yhteistyötä Aalto-yliopiston International Design Business Management (IDBM) -maisteriohjelman kanssa. Yhteistyöllä tutustutetaan opiskelijoita Helsingin monipuoliseen muotoilualaan ja -osaamiseen, ja samalla haetaan ideoita sen kehittämiseen. IDBM on poikkitieteellinen ja kansainvälinen opinto-ohjelma, joka kouluttaa tulevaisuuden designalan johtajia.

IMG_6596Photo 24.9.2015 18.10.53

Viime vuoden yhteistyön tuloksena Design District Helsingille syntyi liuta kehitys-, tapahtuma- ja viestintäideoita, joista on jo toteutettu mm. jäsenistön oma tiedonjakofoorumi sekä kaupunkilaisille suunnattu designsuunnistus.

Photo 24.9.2015 18.04.13Photo 24.9.2015 16.33.21

Tämän vuoden yhteistyö jatkoi yhdistyksen järjestämän Festariseminaarin osallistamisteemaa, ja yhteistyö keskittyy kehittämään vuorovaikutteisen osallistamisen ideoita. Kehitystyö jatkuu valikoitujen ideoiden testaamisella jo loppuvuoden aikana – mm. Design District Marketissa Vanhalla ylioppilastalolla 22.11.2015 lapset ja lapsenmieliset saavat designtarjontaan tutustumisen ohella etsiä omaa näkemystään designista muovailemalla. Myös yhteistyön tuottamien ideoiden laajempaa soveltamista yhdistyksen ensi vuoden tapahtumiin, kuten Late Night Shoppingiin ja Design District Markettiin, selvitetään.

Photo 24.9.2015 18.05.20